kwie.30

Uprawa pomidorków na własnym balkonie

dodano: 30 kwietnia 2016 przez Bloggerka


Dziewczyny, czy wyobrażacie sobie jak cudownie byłoby w sobotni lub niedzielny poranek zjeść śniadanie na swoim tarasie i pocieszyć się ekologicznymi, pysznymi i wygrzanymi w słońcu pomidorkami? Nie ma lepszej rzeczy niż własne warzywa, owoce i zioła. Wiem, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Nie mniej jednak coraz popularniejsze staje się uprawianie własnych pomidorków koktajlowych na balkonie. I dzisiaj właśnie do tego chciałam Was zachęcić.

Doma uprawa pomidorów na balkonie

 

Mamy coraz więcej odmian nadających się na domową uprawę pomidorów w skrzynkach. Czerwone koktajlowe, śliwkowe, pomidory pomarańczowe czy żółte, w kształcie małych gruszek - jest z czego wybierać. Dodatkowym atutem, oprócz oczywiście walorów smakowych, jest ciekawa funkcja dekoracyjna. Taka uprawa wzbudza ciekawość sąsiadek i gości.  

 

Odmiany pomidorków

 

Na tarasach na pewno warto wybrać jedną z karłowatych odmian, by zwyczajnie nie zajmowała za wiele miejsca. Polecane przeze mnie gatunki to Batory F1, Piko F1, Bajaja, Granit oraz moja ulubiona Olka Polka. Dlaczego najbardziej lubię Olę Polkę? Te pomidorki są żółte, kuliste i idealnie spisują się w niewielkich skrzynkach. Natomiast jeżeli wolicie czerwone, tradycyjne pomidorki, to lepsze będą dla was Bajaja.

 

Jak posadzić pomidory na balkonie?

 

Wybierzmy najbardziej osłonecznione miejsce na balkonie i tam ustawmy ciężke, stabilne donice lub skrzynki. Sadzimy je w drugiej części maja, by na pewno nam nie zmarzły lepiej poczekać. Gotowe rozsady znajdziemy w ogrodniczych sklepach. Najlepiej przy pierwszym sadzeniu właśnie tak postąpić, potem można pokusić się o samodzielne rozsady np przy użyciu nasion.

 

Pielęgnacja pomidorów na balkonie

Najlepiej zastosować nawozy podczas sadzenia pomidorów. Zawierają potrzebne substancje odżywcze, mikro i makroelementy, które zasilają łodygi podczas pierwszej fazy wzrostu. W dalszej pielęgnacji należy stosować nawozy w płynie oraz zasilać dodatkowo pomidorki fosforem i potasem. Jeżeli nasze pomidorki mają być naprawdę eko, należy zaopatrzyć się w nawóz naturalny. Codziennie sprawdzajmy wilgotnosć gleby w skrzynce, pomidory lubą stale wilgotne podłoże, dlatego niech nas nie dziwi podlewanie krzaczków dwa razy na dzień podczas służby. Acha i nie podlewajmy liści pomidorów, a jedynie ich korzenie. Dzięki temu roślina nie zgnije.


photo
pomidorki na balkonie: pomidorki na balkonie Zdjęcie pochodzi z notki Uprawa pomidorków na własnym balkonie


Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy